Vláčne čokoládové brownies sú ideálny zákusok ku káve alebo ako sladká bodka za obedom. Vyskúšajte recept od žien v meste.

Čokoládové brownies

Koláč milovaný nielen priaznivcami čokolády – čokoládové brownies chytí za srdce azda každého. Tento koláč vám nielen dodá energiu, ale aj lepšiu náladu a pocit uvoľnenia, keďže kakao a horká čokoláda obsahujú vysoké množstvá horčíka.

Správne vláčne brownies by malo mať lámavý povrch a vláčne „ťažké“ vnútro s intenzívnou čokoládovou chuťou. Aby ste to docielili potrebujete dodržať postup a odpozorovať si najmä čas pečenia.

Používajte pri kontrole špáradlo a popichajte koláč na krajoch i vnútri. Tu platí, že musíte vytiahnuť špáradlo zalepené od čokoládového cesta, pričom povrch musí byť už upečený.

Vtedy je ten správny čas koláč vybrať z rúry a prichádza tá najťažšia časť – nechať ho úplne vychladnúť a odpočinúť a až potom sa môžeme pustiť do krájania a zahryznutia.

Dobrý nápad?

Čokoládové brownies sú skvelý nápad z niekoľkých dôvodov. Dali sme dokopy tie najbežnejšie.

 • Univerzálna obľúbenosť: Čokoláda má takmer univerzálnu príťažlivosť, čo robí brownies obľúbenou pochúťkou pre ľudí rôznych vekov a kultúrnych pozadí.
 • Prispôsobiteľnosť: Brownies možno ľahko prispôsobiť podľa chuti pridaním rôznych ingrediencií, ako sú orechy, sušené ovocie, karamel, rôzne druhy čokolády alebo dokonca štipka soli na zvýraznenie čokoládovej chuti.
 • Jednoduchosť prípravy: Brownies majú pomerne jednoduchý recept na prípravu a nevyžadujú špeciálne zručnosti alebo náradie, čo ich robí vynikajúcim výberom pre pečenie aj pre začiatočníkov.
 • Pohodlie a prenosnosť: Brownies sú ľahko prenosné a nevyžadujú špeciálne skladovanie alebo chladenie, čo ich robí ideálnou voľbou pre pikniky, kancelárske stretnutia alebo ako pohostenie na rôzne príležitosti.
 • Textúra a chuť: Intenzívna čokoládová chuť a jedinečná textúra, ktorá môže byť pevná a tvrdšia alebo vláčna a vlhká, spĺňajú širokú škálu preferencií.
 • Komfortné jedlo: Brownies sú často považované za komfortné jedlo, ktoré ponúka útechu a spokojnosť, čo môže byť upokojujúce, keď potrebujeme povzbudenie alebo oslavujeme špeciálnu príležitosť.
 • Estetická príťažlivosť: Vo veľa prípadoch sú brownies aj esteticky lákavé, s lesklým vrchom a bohatou, tmavou farbou, ktorá priťahuje oko a môže vzbudiť chuť na sladké.
 • Možnosť zdravších variácií: Aj keď tradičné brownies môžu byť bohaté na cukor a tuky, existujú recepty, ktoré používajú alternatívne ingrediencie, ako sú avokádo, sladké zemiaky alebo čierne fazuľky, na vytvorenie zdravších verzií, ktoré sú stále bohaté na chuť.
 • Rýchla spokojnosť: V neposlednom rade, čokoládové brownies môžu rýchlo uspokojiť chuť na sladké a poskytnúť okamžitú spokojnosť, keď máme chuť na niečo chutné.

V krátkej dobe, ktorú trvá ich príprava a pečenie, brownies ponúkajú širokú škálu chutí a textúr, čo ich robí ideálnou voľbou pre rýchle pohostenie alebo sladkú pochúťku na akúkoľvek príležitosť. Skúste ale aj tento dvojfarebný koláč s pudingom. Ale tento recept na cheesecake s ovocím.

 

Čo potrebujeme?

 • Čas prípravy: 15 min.
 • Čas pečenia: 20-25 min.
 • Počet porcií: 9 väčších kúskov (plech s rozmermi 20 x 24 cm)

Ingrediencie

 • 200 g horká čokoláda (aspoň 65 %),
 • 180 g maslo (+ kúsok na vymastenie plechu),
 • 4 ks vajcia,
 • 100 g múka hladká,
 • 4 PL holandské kakao,
 • 130 g krupicový cukor,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu

 1. Horkú čokoládu nalámeme do misky spolu so 180 g masla a dáme do vodného kúpeľa roztápať. Pozor na teplotu pary, aby sa čokoláda s maslom neroztopili sprudka a rýchlo, mohlo by dôjsť k zrazeniu výslednej zmesi. Navážime si zatiaľ ostatné suroviny.


   
 2. Čokoládu s maslom kľudne odstavíme z pary, kým ešte nie je úplne všetko roztopené. Premiešavaním už roztopenej teplej hmoty s kúskami tuhého masla a čokolády docielime celkové rozpustenie. Urýchlime tak proces následného chladnutia čokoládovo-maslovej zložky.


   
 3. Zatiaľ rúru dáme vyhrievať na 170 stupňov a pripravíme si plech, ktorý vymažeme kúskom masla, na to dáme papier na pečenie a aj ten vymažeme maslom. Múku a kakao dobre premiešame metličkou.


   
 4. Vajcia mixujeme s cukrom do hustej peny. Vajíčka niekoľkonásobne zväčšia objem a kryštáliky cukru musia byť rozpustené, preto používame v recepte krupicový cukor, má jemnejšie zrniečka. Môžete použiť aj práškový cukor. Dôležité je aby pena bola naozaj hustá, šľahanie trvá 5-7 minút.


   
 5. Do vyšľahanej sladkej vajíčkovej peny postupne zašľahávame roztopenú čokoládu s maslom, ktorá musí mať ideálne rovnakú alebo nižšiu teplotu ako vajíčková pena. Preto je aj ideálne šľahať vajcia izbovej teploty.


   
 6. Do čokoládovo-vajíčkovej tekutej zmesi prisypeme cez sitko múku s kakaom. Môžeme pridať aj trochu soli na zvýraznenie chuti.


   
 7. Stierkou opatrne a pomalými pohybmi zamiešavame sypké s tekutým do cesta. Dobre premiešané cesto vylejeme na plech s pečiacim papierom a pečieme na 170 °C zhruba 20-25 minút. Kontrolujeme špáradlom.

Dobrú chuť. Upečený a vychladnutý koláč môžeme podávať s domácou šľahačkou a kyslým lesným ovocím. Vyskúšajte aj náš recept na najlepší punčák. Alebo náš recept na jahodový koláč.

Videorecept