Ak máte doma v chladničke už pár dní vajíčka a zaujíma vás, ako dlho vydrží vajce v chladničke, tu je odpoveď. V neporušenom obale na správnom mieste v chladničke by mali byť surové vajcia v poriadku viac ako 3 týždne. Je ale lepšie ich uvariť?

Ako dlho vydržia vajíčka v chladničke

Už sa vám pokazili vajíčka v chladničke? Aby sa vám to nabudúce nestalo, máme pre vás niekoľko tipov k téme ako dlho vydržía vajíčka v chladničke. 

  • Surové celé vajcia (v škrupine) vydržia v chladničke približne 3-5 týždňov, teda 21 až 35 dní. Občas sa uvádza aj 40 dní maximálnej spotreby, najlepšie je ich však spotrebovať do 30 dní od ich znesenia.
  • Dôležité je však uchovávať ich v ich pôvodnom obale a v najchladnejšej časti chladničky, obvykle na spodnej poličke a nie v dverách.
  • Ak máte rozbité surové vajcia alebo vaječné žĺtky či bielka oddelené, mali by ste ich spotrebovať do 2-4 dní.
  • Na tvrdo uvarené vajcia vydržia v chladničke približne 7 dní, pokiaľ sú stále v škrupine. Ak sú olúpané, mali by sa konzumovať čo najskôr a najneskôr do niekoľkých dní. Pre dlhšie skladovanie je dobré nechať vajcia v ich pôvodnej škrupine a olúpať ich až tesne pred konzumáciou.

Ak nie ste si istý čerstvosťou vajíčka, môžete vykonať jednoduchý test čerstvosti tým, že vajce položíte do misky s vodou. Ak klesne na dno a zostane ležať vodorovne, je čerstvé. Ak vajce stojí na špičke alebo pláva na hladine, môže byť staršie a mali by ste ho pred konzumáciou skontrolovať.

Vajíčka skladujte v kartónovom obale. Foto - Pexels

Ako vajcia v chladničke správne skladovať

Správne skladovanie vajec v chladničke predlžuje ich trvanlivosť a zabezpečuje bezpečnosť. Tu je pár jednoduchých zásad, ktoré pri skladovaní vajec platia:

  • Pôvodný obal: Uchovávajte vajcia v ich pôvodnom obale, teda v škrupine. Kartónová krabička pomáha chrániť vajcia pred pôsobením silných pachov a chutí iných potravín v chladničke. A aj pred rozbitím.
  • Najchladnejšia časť: Vajcia by mali byť uložené v najchladnejšej časti chladničky, čo je zvyčajne v zadnej časti na strednej alebo vyššej poličke a nie na dverách chladničky, kde môže byť nestabilná teplota.
  • Širším nadol: Uchovávajte vajcia so širším koncom škrupiny nahor. Toto pomáha udržať žĺtok uprostred a predlžuje čerstvosť vajca.
  • Kontrola dátumu: Vždy skontrolujte dátum spotreby na obale, ale pamätajte, že vajcia môžu byť často dobré aj niekoľko dní po uplynutí tohto dátumu, pokiaľ boli správne skladované. Rovnako dbajte na dátum spotreby aj ak máte domáce vajcia.
  • Nikdy neuchovávajte vajcia v mokrom prostredí: Vlhkosť môže byť ideálnym prostredím pre rast baktérií.
  • Uchovávanie uvarených vajec: Ak máte tvrdovarené vajcia, uchovávajte ich v chladničke a spotrebujte ich do jedného týždňa.

Dodržiavaním týchto tipov na správne skladovanie vajec si môžete byť istí, že budú čerstvé a bezpečné na konzumáciu. A informácia ako dlho vydržia vajíčka v chladničke nebude taká dôležitá, pretože sa vám rýchlo nepokazia. Vyskúšajte naše recepty z vajec. Napríklad ten ako správne urobiť hemendex. Prípadne skúste aj naše jednoduché rady, aby huspenina stuhla.