Veľkonočné pečivo a tie najlepšie recepty ako si ho doma pripraviť sa hodia do každej kuchárskej knihy. Vybrali sme pre vás tie najlepšie na webe ženyvmeste.sk.

Veľkonočné pečivo

Pečenie na Veľkú noc má v kresťanskej tradícii hlboký význam a korene siahajú do obdobia pred nástupom kresťanstva. V pôvodnej pohanskej tradícii bolo veľkonočné pečivo a koláče súčasťou rituálov venovaných jarnej rovnodennosti a symbolizovali slnko, plodnosť a rast.

V kresťanskej tradícii sa potom pečenie v období Veľkej noci stalo súčasťou príprav na Veľkú noc, najvýznamnejší kresťanský sviatok. Koláče symbolizujú Kristovo telo a podľa viery sú posvätené a nesú určitú duchovnú silu.

Preto sa aj dnes pečú rôzne druhy veľkonočného pečiva, ako sú napríklad mazanec, vianočka, bábovky a podobné druhy koláčov.

Okrem toho sa pečenie koláčov na Veľkú noc stalo aj tradíciou, keď sviatok Veľkej noci pripadá na jar. Ide o obdobie roka, keď sa začína objavovať prvá čerstvá ovocie a zelenina.

Pečivo na Veľkú noc

V minulosti bolo zvykom vypratať spáleniny a nečistoty po zime z domov, zahrád a poľa a začať s novým, čerstvým začiatkom. Pečenie a zdobenie koláčov bolo preto súčasťou tohto obdobia očisty a obnovy.

Celkovo má príprava veľkonočného pečiva na Veľkú noc u nás dlhú tradíciu, hlboký symbolický význam a slúži ako súčasť prípravy na tento významný sviatok. Skúste aj naše veľkonočné recepty s obrázkami.

Máme pre vás napríklad recepty na drobné veľkonočné pečivo, recepty na najlepšie suché veľkonočné pečivo, alebo recept na vanilkové rožky, linecké cesto, ale napríklad aj recept na žĺtkové rezy, alebo medové rezy. Skúste aj naše recepty na suché pečivo na Veľkú noc. Alebo recepty na rolády na Veľkú noc. Skúste aj naše Veľkonočné recepty na zákusky.