Vybrali sme pre vás viaceré obľúbené spôsoby ako využiť zemiakovú kašu. Ide o veľmi populárnu prílohu v mnohých krajinách, ktorá sa v rozličných kuchyniach pripravuje s rôznymi prísadami a koreninami, aby sa dosiahla chuťová harmónia s hlavným jedlom.

Ako využiť zemiakovú kašu?

Zemiaková kaša je príloha, ktorá sa vyrába z varených zemiakov, ktoré sa roztlačia a zjemnia s prídavkom mlieka, smotany, masla a korení podľa chuti. Charakteristické rysy zemiakovej kaše sú:

 • Zemiaková kaša má jemnú konzistenciu a je zvyčajne hladká a krémová. V závislosti od receptu môže byť aj hrubšia, dokonca si môžete ponechať v kaši aj kúsky zemiakov.

 • Má jemnú chuť, ktorá závisí od použitých korenín a prísad. Zvyčajne je mierne slaná, ale môže mať o niečo sladšiu chuť.

 • Farba zemiakovej kaše je krémová alebo svetložltá a môže sa líšiť v závislosti od toho, aký druh zemiakov ste pri príprave použili.

 • Zemiaková kaša sa najčastejšie podáva ako príloha k mäsu, rybe, omáčkam alebo zelenine. Môže sa tiež použiť ako základ pre zemiakové placky alebo ako súčasť polievky.

História zemiakovej kaše

Pôvod zemiakovej kaše siaha až do praveku, keď ľudia začali zemiaky pestovať v Andách v Južnej Amerike. Tam boli základnou potravinou a používali sa na prípravu mnohých jedál, vrátane zemiakovej kaše.

Zemiaky a s nimi aj zemiaková kaša sa dostali do Európy v 16. storočí prostredníctvom španielskych dobyvateľov, ktorí ich priviezli z Ameriky. V Európe boli zemiaky spočiatku považované za jed, ktorý nie je pre človeka vhodný na konzumáciu. Postupne sa však ich využitie rozšírilo a zemiaková kaša sa stala populárnou jedlom.

Zemiaková kaša sa dlho považovala za jedlo jednoduchých ľudí, pretože zemiaky boli lacnou základnou potravinou. V stredoveku bola základným jedlom pre mnoho ľudí, najmä pre chudobnejších. Postupne sa však stala obľúbeným jedlom aj medzi bohatšími vrstvami obyvateľstva.

Dnes sa zemiaková kaša podáva po celom svete a existuje mnoho rôznych spôsobov, ako ju pripraviť. V každej krajine existujú rôzne tradičné recepty a je obľúbenou prílohou k mnohým jedlám. Vyskúšajte aj naše recepty na rýchlu večeru zo zemiakov. Alebo vyskúšajte minútky zo zemiakov. Tu sú aj ďalšie recepty ako sa robí luxusná príloha zo zemiakov. 

Druhy zemiakovej kaše

 1. Klasická zemiaková kaša - zemiaky sa uvarené, roztlačia a zmes sa zjemní maslom a mliekom alebo smotanou. Osolí sa a podáva sa.

 2. Hustá zemiaková kaša fučka - zemiaky sa uvarené, roztlačia a pridá sa k nim kúsky slaniny alebo klobásy a cibuľa, ktoré sa orestujú na panvici. Zmes sa ochutí soľou a korením a podáva sa.

 3. Zemiaková kaša so syrom - do uvarených a roztlačených zemiakov sa pridá syr, najčastejšie tvrdý syr, ako je parmezán alebo cheddar. Zmes sa zjemní mliekom a maslom a podáva sa.

 4. Zemiaková kaša s bylinkami - do uvarených a roztlačených zemiakov sa pridajú nasekané bylinky, ako napríklad kôpor, petržlen alebo tymian. Zmes sa zjemní maslom a mliekom a podáva sa.

 5. Zemiaková kaša s cesnakom - do uvarených a roztlačených zemiakov sa pridá nasekaný cesnak. Zmes sa zjemní mliekom a maslom a podáva sa.

Spôsoby ako využiť zemiakovú kašu

Zemiaková kaša je chutná príloha, ktorú môžete využiť viacerými spôsobmi. Tu sú niektoré tipy na to, ako môžete využiť zemiakovú kašu pri príprave jedál v domácnosti.

 1. Ako prílohu k mäsu: Zemiakovú kašu môžete podávať ako prílohu k mäsu, ale aj ku grilovanej rybe či steakom.

 2. Ako základ pre polievky: Ak máte nejakú zvyškovú zemiakovú kašu, môžete ju použiť ako základ pre polievky. Stačí ju zriediť vodou alebo vývarom a ochutiť podľa chuti.

 3. Na varenie plnených jedál: Zemiakovú kašu môžete použiť na varenie plnených jedál, ako sú napríklad knedle, bryndzové halušky alebo ravioly.

 4. Na prípravu koláčov a sladkostí: Zemiaková kaša je základom pre mnohé tradičné dezerty a koláče. Môžete z nej pripraviť napríklad zemiakový koláč, zemiakový nákyp alebo zemiakové cesto.

 5. Ako náplň do zemiakových placiek: Zemiakovú kašu môžete použiť ako náplň do zemiakových placiek. Stačí zemiakovú kašu rovnomerne rozotrieť na hotovú placku a potom ju zrolujete.

 6. Ako súčasť zemiakového šalátu: Zemiakovú kašu môžete použiť aj ako súčasť zemiakového šalátu. Stačí ju zmiešať s kyslou smotanou, cibuľou a koreniť podľa chuti.

 7. Na prípravu pirohov: Zemiaková kaša sa dá použiť aj ako náplň do pirohov. Stačí ju zmiešať s cibuľou, syrom a koreniť podľa chuti. Potom ju len naplníte do cesta a pečiete.

 8. Na prípravu zemiakového chleba: Zemiaková kaša môže byť aj základom pre prípravu chleba. Stačí ju zmiešať s múkou a ostatnými ingredienciami, nechať vykysnúť a potom upiecť.

 9. Na prípravu zemiakovej knedle: Zemiakovú kašu môžete použiť aj na prípravu zemiakových knedlí. Stačí ju zmiešať s múkou, vajcom a soľou, vymiesiť cesto a uvariť.