Kde rastie medvedí cesnak a čo z neho urobiť? A k tomu najlepšie recepty z medvedieho cesnaku vybrané z kuchyne portálu Ženy v meste.

Kde rastie medvedí cesnak

Posledné roky sa u nás obľúbenosť medvedieho cesnaku prudko zvyšuje a je jedným z najvyhľadávanejších poslov jari. Zbieranie tejto bylinky je u nás nesmierne populárne. Aj tento rok sa dal nájsť už vo februári a na niektorých miestach sa zase urží až do mája.

Jeho zelené listy tak 10 centimetrov dlhé a tak 4 centimetre široké sa dajú zberať až do zakvitnutia bylinky. Potom už sa nezbiera.

Jeho charakteristická cesnaková vôňa pomáha pri jeho rozoznávaní. Listy sa ľahko dajú zameniť s podobnými jarnými rastlinami, napríklad s jedovatou konvalinkou voňavou alebo jedovatým áronom alpským. Charakteristická cesnaková vôňa vám však rozoznanie uľahčí.

Jeho zber v prírode je od sám o sebe odmenou, bylinka je však známa aj skvelými zdravotnými účinkami.  Pomáha napríklad pri bolesti hlavy, poruchách trávenia a vylučovania, ale napríklad pomáha aj s vysokým krvným tlakom, či vysokým cholesterolom.

Pri zbere len dajte pozor, aby ste odtrhli len listy a korene zostali v zemi aj na budúcu sezónu. Táto bylinka naozaj lieči.

Húfy medvedieho cesnaku v okolí Smoleníc. Foto - Michal Trško

Kde rastie medvedí cesnak?

Obľúbená bylinka pokrýva aj v tomto roku veľké plochy vlhších listnatých teplých lesov, v ktorých rastie naozaj v celých húfoch.

  • Bratislava

Nájsť bohaté náleziská medvedieho cesnaku vôbec nie je náročné. Bylinka pravidelne rasti každý rok na rovnakých miestach. V Bratislave sa napríklad sezóna medvedieho cesnaku otvára v Petržalke napríklad v okolí jazera Draždiak. Nájdete ho však aj v Rusovciach a rastie aj na Devínskej Kobyle. Rastie však aj za hranicami v Rakúsku, alebo v Maďarsku.

  • Malé Karpaty

Rovnako ho vo veľkých húfoch nájdete aj v Malých Karpatoch napríklad v okolí Smoleníc. 

  • V okolí Košíc

Medvedí cesnak v okolí Košíc rastie napríklad za obcou Kojšov, smerom na Kojšovu hoľu.

Čo urobiť z medvedieho cesnaku

Medvedí cesnak je skvelý napríklad nakrájaný len tak na čerstvom chlebíku s maslom. Môžete si z neho pripraviť veľmi obľúbené maslo.

Ak však máte chuť aj na ďalšie recepty z medvedieho cesnaku, veľmi obľúbené je napríklad pesto, alebo krémová polievka z medvedieho cesnaku.

S medvedím cesnakom si môžme pripraviť aj skvelé cestoviny. ale napríklad aj fašírky, alebo praženica. 

Medvedí cesnak je podľa legendy prvým jarným pokrmom pre medvede a ďalšie lesné zvieratá. Preto aj ten názov medvedí. Rovnako skvelý je však aj pre ľudí. Skúste aj kedy rastie medvedí cesnak. Alebo aj polievku z medvedieho cesnaku bez smotany. A tu je recept na krém z medvedieho cesnaku. Tu je aj 10 najlepších receptov na medvedí cesnak.