Zostala vám cuketa a premýšľate, ako spracovať nadbytok cukety a uchovať ju na dlhší čas. Čo takto mrazená alebo sušená cuketa? 

Ako spracovať nadbytok cukety

Ak sa vám urodila cuketa a neviete si ju pripraviť hneď napríklad ako cuketový šalát, alebo cuketové placky a chcete si ju odložiť na neskôr, tu je zopár nápadov.

Cuketa je mimoriadne všestranná a vieme ju využiť v rôznych jedlách a receptoch. Napríklad na prípravu polievok, dusených jedál, plnených cukiet, cestovín, šalátov, grilovaných jedál a dokonca aj na prípravu sladkých dezertov.

Táto veľmi obľúbená zelenina je bohatá na vitamíny a minerály, ako je vitamín C, vitamín A, vitamín K, vitamín B6, horčík, draslík a vlákninu. Má nízky obsah kalórií, čo ju robí vhodnou pre tých, ktorí dbajú na svoju stravu. Skvele chutí aj plnená cuketa. Vyskúšajte aj naše recepty na plnenú cuketu bez mäsa. Vyskúšajte aj ako chutí grilovaná cuketa.

Spracovanie cukety

Existuje niekoľko spôsobov, ako spracovať nadbytok cukety a uchovať ju na dlhší čas. Tu sú niektoré základné metódy:

  • Zamrazenie: Cuketu môžete nakrájať na plátky alebo na kolieska a zamraziť ju. Pred zamrazením ju môžete krátko zblanšírovať, čo pomôže zachovať jej farbu a textúru. Zamrazenú cuketu potom viete použiť v polievkach, omáčkach alebo iných jedlách.
  • Konzervovanie: Cuketu je možné konzervovať v octe, kyslom náleve alebo v marináde. Môžete ju nakrájať na kúsky alebo na plátky a potom ju vložiť do sterilizovaných pohárov a zaliať tekutinou podľa receptu. Konzervovaná cuketa môže byť skvelou prísadou do šalátov alebo ako príloha k jedlám.
  • Sušenie: Cuketa sa dá sušiť, buď v sušičke, alebo aj na slnku. Pred sušením ju nakrájajte na tenké plátky, alebo kolieska a potom ju nechajte vysušiť, až kým sa kompletne neusuší. Tieto sušené plátky môžete neskôr použiť napríklad v cestovinovách alebo ako občerstvenie. Dokonca sa takto dá kúpiť.
  • Zaváranie cukety: Aj ona sa dá aj zavárať podobne ako iné druhy zeleniny, napríklad zavárané uhorky. Môžete ju nakrájať na kúsky alebo na plátky a vložiť ju do sterilizovaných pohárov s vriacou vodou alebo nálevom. Zaváraná cuketa je skvelou prílohou alebo prísadou do rôznych jedál.